Facebook

YouTube

ul. Drzymały 16, 64-200 Wolsztyn, tel. 68 384 20 23
Polish English French German Russian

logo niepodleglo

WRÓĆ BEZ HIV I INNYCH CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ... Z WAKACJI!

HIV jest to skrót, oznaczający ludzki wirus nabytego niedoboru odporności, który przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy płyny ustrojowe (krew, męskie nasienie, preejakulat, mleko kobiece), zawierające wirusa przedostaną się do organizmu drugiej osoby przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV:
- przez kontakty seksualne z osobą zakażoną,
- przez kontakt z krwią osoby zakażonej,
- podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 24.236 osób, odnotowano 3.682 zachorowań na AIDS a 1.414 chorych zmarło.

Mówi się, że faktycznie nosicieli może być dwa, trzy razy więcej. W Wielkopolsce tylko od początku 2019 roku do 15 czerwca zarejestrowano 69 nowych zakażeń wirusem HIV oraz 10 zachorowań na AIDS. Odnotowano również 1 zgon. Niestety dane epidemiologiczne wskazują, że liczba zakażeń cały czas rośnie, co ma związek, między innymi, z aktualnie trwającymi podróżami wakacyjnymi oraz z migracją zarobkową.

Zakażenia HIV, a ostatnio także inne zakażenia przenoszone drogą płciową pozostają jednym z najważniejszych, odradzających się  problemów zdrowia publicznego. Badania wykazują, że 80% zakażeń w ostatniej dekadzie są to zakażenia przede wszystkim w wyniku kontaktów seksualnych.

Okres urlopowy sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Dobry wakacyjny nastrój sprawia, że często nawiązywane są nowe relacje - także te intymne, które mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje. Żeby uniknąć zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych droga płciową należy przede wszystkim:
- wykonuj tatuaże i przekłuwaj uszy tylko w specjalistycznych gabinetach,
- bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera,
- unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych - nowy partner może być zakażony HIV,
- unikaj narkotyków i „dopalaczy”,
- używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych,

- jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem,
- pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
- jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV.

Obecnie w Polsce i innych krajach są dostępne dwie metody profilaktyki zakażenia wirusem HIV polegające na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, które mogą uchronić przed zakażeniem, zanim dojdzie do kontaktu z osobą zakażoną, lub już po nim. - PEP – profilaktyka poekspozycyjna (zawodowa, wypadkowa) – stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celach terapeutycznych po sytuacji narażenia na zakażenie wirusem HIV; terapia do 72 h od ekspozycji (im wcześniej tym lepiej).

- PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka HIV polegająca na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych (w sposób ciągły lub doraźny) przez osoby zdrowe, ale objęte dużym ryzykiem zakażenia. Należy pamiętać, że zarówno PEP, jak i PrEP działają tylko na wirusa HIV, a nie na inne choroby przenoszone drogą płciową. Wakacje oraz czas powakacyjny to doskonały moment na zrobienie testu w kierunku HIV, tylko dzięki niemu możemy się dowiedzieć, czy jesteśmy zakażeni wirusem. Test bezpłatnie i anonimowo można wykonać w punktach diagnostyczno-konsultacyjnych.

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU

  ul. Mickiewicza 4/5 (punkt pobrań DIAGNOSTYKA) 60-101 Poznań

Godziny pracy Punktu:

poniedziałek 16.00 – 20.00

czwartek 16.00 – 20.00

piątek 16.00 – 20.00

Telefon informacyjny: 730 110 830  czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00 e-mail Punktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykaz wszystkich punktów wykonujących testy w kierunku HIV można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

    • badania i testy HIV wykonywane są anonimowo i bezpłatnie,
    • osoba zainteresowana badaniem w pierwszej kolejności rozmawia z doradcą w PKD. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykowanych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia,
    • następnie kierowana jest do gabinetu pobrań, gdzie pielęgniarka pobiera krew do badania.

Wyniki odbierane są u doradcy osobiście po okazaniu numeru identyfikacyjnego.

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448 oraz 22 692 82 26       (połączenie płatne tylko za pierwszą minutę).

 

Mapa zagrożeń