Facebook

YouTube

ul. Drzymały 16, 64-200 Wolsztyn, tel. 68 384 20 23
Polish English French German Russian

logo niepodleglo

PROFILAKTYKA HIV/AIDS - WAKACJE 2018

Wróć bez HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową... HIV jest to skrót, oznaczający ludzki wirus nabytego niedoboru odporności, który przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy płyny ustrojowe (krew, męskie nasienie, preejakulat, mleko kobiece), zawierające wirusa przedostaną się do organizmu drugiej osoby przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV:

 • przez kontakty seksualne z osobą zakażoną,
 • przez kontakt z krwią osoby zakażonej,
 • podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 28 lutego 2018 r. stwierdzono zakażenie HIV u 22.826 osób, odnotowano 3.571 zachorowań na AIDS a 1.386 chorych zmarło. Mówi się, że faktycznie nosicieli może być dwa, trzy razy więcej.<

W Wielkopolsce tylko od początku 2018 roku do 15 czerwca zarejestrowano 71 nowych zakażeń. Najwięcej zakażeń  jest wśród osób między 30-39 rokiem życia (28 przypadków), ale zdarzają się także przypadki nowych zakażeń HIV wśród osób w grupie wiekowej 50 – 59 lat i powyżej 60 roku życia (7 przypadków). Niestety dane epidemiologiczne wskazują, że liczba zakażeń cały czas rośnie, co ma związek, miedzy innymi, z aktualnie trwającymi podróżami wakacyjnymi oraz z migracją zarobkową.

Zakażenia HIV, a ostatnio także inne zakażenia przenoszone drogą płciową pozostają jednym z najważniejszych, odradzających się  problemów zdrowia publicznego. Badania wykazują, że 80% zakażeń w ostatniej dekadzie są to zakażenia przede wszystkim w wyniku kontaktów seksualnych.

Okres urlopowy sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Dobry wakacyjny nastrój sprawia, że często nawiązywane są nowe relacje - także te intymne, które mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje. Żeby uniknąć zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych droga płciową należy przede wszystkim:

 • unikać przypadkowych kontaktów seksualnych,
 • być wiernym partnerowi i wymagać wierności od partnera,
 • pamiętać, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami wenerycznymi,
 • wykonać test na HIV po każdym zachowaniu ryzykownym.

Ponadto należy:

 • pamiętać, że alkohol i narkotyki, w tym „dopalacze” zwiększają ryzyko zakażenia HIV, gdyż po ich użyciu nie kontroluje się swojego zachowania,
 • wykonywać zabiegi kosmetyczne i tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach,
 • używać tylko własnych przyborów kosmetycznych,
 • używać jednorazowych igieł i strzykawek.

Wakacje oraz czas powakacyjny to doskonały moment na zrobienie testu w kierunku HIV, tylko dzięki niemu możemy się dowiedzieć, czy jesteśmy zakażeni wirusem.

Test bezpłatnie i anonimowo można wykonać w punktach diagnostyczno-konsultacyjnych.

 

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU

PKD w Poznaniu


 ul. Mickiewicza 4/5 (punkt pobrań DIAGNOSTYKA)

60-101 Poznań

Godziny pracy Punktu:

    poniedziałek 16.00 – 20.00

    czwartek 16.00 – 20.00

    piątek 16.00 – 20.00

Telefon informacyjny: 730 110 830  czynny w czwartki w godz. 9.00 – 11.00

e-mail Punktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykaz wszystkich punktów wykonujących testy w kierunku HIV można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

 • badania i testy HIV wykonywane są anonimowo i bezpłatnie,
 • osoba zainteresowana badaniem w pierwszej kolejności rozmawia z doradcą w PKD. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykowanych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia,
 • następnie kierowana jest do gabinetu pobrań, gdzie pielęgniarka pobiera krew do badania.

Wyniki odbierane są u doradcy osobiście po okazaniu numeru identyfikacyjnego.

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448 oraz 22 692 82 26       (połączenie płatne tylko za pierwszą minutę).

 

Mapa zagrożeń