Facebook

YouTube

ul. Drzymały 16, 64-200 Wolsztyn, tel. 68 384 20 23
Polish English French German Russian

logo niepodleglo

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia dzień 1 grudnia ustanowiono Światowym Dniem AIDS. Jest to dzień, w którym uwaga społeczeństwa powinna skupić się na ciągle aktualnym problemie epidemii zakażeń wirusem HIV. Jest także elementem solidarności z osobami żyjącymi z wirusem HIV oraz chorymi na AIDS.

Epidemiologia

Informacja o badaniach w kierunku HIV

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny w Poznaniu - ulotka

Światowy Dzień AIDS - informacja z Krajowego Centrum ds. AIDS


Obchody Światowego Dnia AIDS - 1 grudnia 2017 r.

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS.

Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w roku 2016 wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV. To najwyższa liczba od lat 80-tych, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. Oznacza, że każdego dnia minionego roku o seropozytywnym statusie dowiadywały się już średnio nie trzy osoby, jak szacowano wcześniej, ale 3,5. Jak będzie w roku 2017? Niestety trudno o optymizm. W punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że o trudnych problemach zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV, mówi się w Polsce mniej, niż by należało. Szacuje się, że w Polsce jest około 15 tys. osób, które nie wiedzą o swoim seropozytywnym statusie.

„Jeśli o ryzyku zakażenia HIV zacznie się mówić również w domach, zrobimy wielki krok w kierunku powstrzymania epidemii w Polsce. Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to dobra okazja do podjęcia tego tematu. Na rozmowę o zdrowiu z bliskimi zawsze powinniśmy mieć czas. Chcielibyśmy, aby każdy Polak utożsamiał się z hasłem naszej nowej kampanii edukacyjnej #mamczasrozmawiac# - także w kontekście trudnych tematów zdrowotnych’’.

,,Mam czas rozmawiać” pod takim hasłem 1 grudnia 2017 r. w CK RONDO odbyły się obchody Światowego Dnia AIDS, zorganizowane przez Honoratę Ciechańską pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Grodzisku Wlkp.

Udział w spotkaniu wzięli Starości i pracownicy Starostw powiatu grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego, Państwowi Inspektorzy Sanitarni i pracownicy PSSE Grodzisk Wlkp., Nowy Tomyśl, Wolsztyn i przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu, Komendant i Przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Grodzisku Wlkp. , Dyrektor Biblioteki, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież szkół ponadgimnazjalnych trzech powiatów.

Uroczystość poprzedzona była zmaganiami 17 uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych powiatu grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego w Międzypowiatowej Olimpiadzie Wiedzy o Zakażeniach Wirusem HIV i Chorobie AIDS ,,Czy wiesz wszystko o HIV i AIDS?”. Zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu wiedzy, w którym można było uzyskać 52 pkt.

Komisja konkursowa w składzie:

Kamilla Wieczorek – Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim,

Tomasz Pocztowy - Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim,

Marta Kaźmierczak - Starostwo Powiatowe w Wolsztynie,

Janina Kościelniak – PROMED Grodzisk Wlkp.,

Katarzyna Łamaszewska – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Grodzisku Wielkopolskim,

Lucyna Matysiak – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Nowym Tomyślu,

Teresa Żak – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wolsztynie,

wyłoniła laureatów olimpiady:

I miejsce Martyna Borowiak – ZSZP nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu – 48p.

II miejsce Bartosz Duczyński - LO im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. – 43p.

III miejsce Marta Murkowska - LO im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. – 39p.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Wielkopolskim wręczył laureatom, wszystkim uczestnikom Międzypowiatowej Olimpiady Wiedzy ,,Czy wiesz wszystko o HIV i AIDS?”, nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych trzech powiatów oraz wykonawcom Studium Piosenkarskiego CK RONDO piosenek Agnieszki Osieckiej ,,Pogoda na szczęście” przygotowanych wokalnie przez Ewelinę Rajchel.

Nagrody, upominki i dyplomy ufundowane przez:

- Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim,

- Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu,

- Starostwo Powiatowe w Wolsztynie.

Podczas uroczystości Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wręczył również nagrody laureatom konkursu na plakat ,,Bądźmy zdrowi”

I miejsce Emilia Napierała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Grodzisku Wlkp.

II miejsce - Amelia Daktera - Szkoła Podstawowa w Wielichowie

III miejsce-   Jagoda Kaczmarek - Szkoła Podstawowa w Kamieńcu

i laureatom konkursu na film ,,Krótki film o AIDS” , którego realizatorzy Edward Malczak, Rozalia Kurek, Weronika Kandulska zdobyli I miejsce w powiecie, III miejsce w województwie i mogliśmy go obejrzeć podczas Obchodów Światowego Dnia AIDS.

Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze przy kawie i poczęstunku przygotowanym przez nauczycieli i uczniów Technikum Gastronomicznego ZSZP w Grodzisku Wlkp.


 Konkurs plastyczny "Żyj bez HIV"

Z okazji Światowego Dnia AIDS został zorganizowany konkurs na plakat pod hasłem "Żyj bez HIV". Działania kierowane były do uczniów klas II oddziałów gimnazjalnych powiatu wolsztyńskiego.

W etapie szkolnym wzięło udział 22 uczniów. Na etap powiatowy wpłynęło 8 prac konkursowych. Komisja konkursowa przyznała 3 nagrody:

I miejsce - Julia Kowalewska - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Obrze,

II miejsce - Marcelina Andrzejewska - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Obrze,

III miejsce - Nikola Niewiadomska - Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Siedlcu.

 

I MIEJSCE - JULIA KOWALEWSKA (ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W OBRZE)

II MIEJSCE - MARCELINA ANDRZEJEWSKA (ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W OBRZE)

III MIEJSCE - NIKOLA NIEWIADOMSKA (SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W SIEDLCU)

 

Mapa zagrożeń