Facebook

YouTube

ul. Drzymały 16, 64-200 Wolsztyn, tel. 68 384 20 23
Polish English French German Russian

logo niepodleglo

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2017

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna (31%) oraz co piąta kobieta (18%)[1].


Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów[2]. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.


[1] badanie GIS i TNS, 2015r.

[2] http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu/

 

10 powodów, dla których warto rzucić palenie - 1 2

Palenie w liczbach

Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia

Palę, bo lubię, czy palę, bo muszę?

Palenie tytoniu a nowotwory

Wpływ palenia tytoniu na działanie leków

Papierosy - metody rzucania palenia

Papierosy - pytania


Event - punkt informacyjno – edukacyjny w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie

Dnia 16 listopada 2017 r. przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wolsztynie zorganizował akcję informacyjno – edukacyjną dla uczniów oraz kadry pedagogicznej Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Działanie miało formę punktu informacyjno - edukacyjnego, w ramach którego zainteresowane osoby mogły zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzera, uzyskać informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu i zapisów ustawy antynikowtynowej oraz wziąć udział w quizie. Ponadto przeprowadzono dystrybucję materiałów informacyjno - edukacyjnych.


Konkurs wiedzy o tytoniu w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Chobienicach

Dnia 17 listopada 2017 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Chobienicach przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wolsztynie w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia zorganizował konkurs wiedzy o tytoniu, który kierowany był do uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej. Udział w przedsięwzięciu wzięło 22 uczniów, spośród których wyłoniono troje laureatów. Nagrody dla laureatów ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Siedlcu.


Konkurs wiedzy o tytoniu w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wolsztynie

Dnia 23 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wolsztynie przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wolsztynie w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia i realizacji programu „Bieg po zdrowie” zorganizował konkurs wiedzy o tytoniu, który kierowany był do uczniów klasy czwartej szkoły podstawowej. Udział w przedsięwzięciu wzięło 19 uczniów, spośród których wyłoniono troje laureatów. Nagrody dla laureatów ufundowane zostały przez Urząd Miejski w Wolsztynie.


Konkurs plastyczny pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę” w Szkole Podstawowej we Wroniawach

Dnia 24 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej we Wroniawach odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia i programu „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Adresatami były dzieci 5 i 6 - letnie. Udział w przedsięwzięciu wzięło 25 dzieci. Każde dziecko za udział w konkursie otrzymało nagrodę ufundowaną przez Urząd Miejski w Wolsztynie.


Konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Palenie szkodzi” w Zespole Szkół Specjalnych

Dnia 27 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Wolsztynie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na plakat pod hasłem „Palenie szkodzi”. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia i kierowany był do uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej, II i III oddziałów gimnazjalnych oraz I-III szkoły ponadgimnazjalnej. Udział w przedsięwzięciu wzięło 48 uczniów, spośród których wyłoniono siedmiu laureatów. Nagrody dla laureatów ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Wolsztynie.

 

Mapa zagrożeń