Facebook

YouTube

ul. Drzymały 16, 64-200 Wolsztyn, tel. 68 384 20 23
Polish English French German Russian

logo niepodleglo

KONKURS "PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE?" XX EDYCJA

Zapraszamy uczniów V klas szkół podstawowych województwa wielkopolskiego do udziału w XX edycji konkursu dotyczącego profilaktyki palenia tytoniu pt.:"Palić, nie palić - oto jest pytanie?". Konkurs został zorganizowany we współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

W 2020 roku zadaniem konkursowym jest napisanie apelu skierowanego do rówieśników na temat szkodliwości e-papierosów.

Regulamin konkursu

BEZPIECZNE WALENTYNKI 2020

Państwowa Inspekcja Sanitarna po raz kolejny realizuje akcję pt. „Bezpieczne Walentynki”. Akcja ta skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Działania te mają na celu zwiększyć świadomość w zakresie HIV i AIDS.

HIV jest to skrót, oznaczający ludzki wirus nabytego niedoboru odporności, który przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy płyny ustrojowe (krew, męskie nasienie, preejakulat, mleko kobiece), zawierające wirusa przedostaną się do organizmu drugiej osoby przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV:

  • przez kontakty seksualne z osobą zakażoną,
  • przez kontakt z krwią osoby zakażonej,
  • podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko.

Tylko dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV możemy się dowiedzieć, czy jesteśmy zakażeni wirusem.

Test bezpłatnie i anonimowo można wykonać w punktach diagnostyczno-konsultacyjnych.

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU

ul. Mickiewicza 4/5 (punkt pobrań DIAGNOSTYKA) w Poznaniu.

Czynny w:

poniedziałek w godz. 16.00 – 20.00

czwartek w godz. 16.00 – 20.00

piątek w godz. 16.00 – 20.00

Telefon informacyjny: 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00.

e-mail Punktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykaz wszystkich punktów wykonujących testy w kierunku HIV można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448 oraz 22 692 82 26       (połączenie płatne tylko za pierwszą minutę).

Dane epidemiologiczne HIV i AIDS w Polsce:

Dane z Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii (1985 r.) do 30 września 2019 roku:

  • 25 020 zakażonych ogółem,
  • 3 741 zachorowań na AIDS,
  • 1 424 chorych zmarło.

Na dzień 09.12.2019 r. leczeniem ARV objętych było około 12 382 pacjentów, w tym 97 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021” (dane KC ds. AIDS).

W roku 2019 do dnia 15 listopada na terenie woj. wielkopolskiego odnotowano: (dane z Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu):

  • 131 nowych zakażeń wirusem HIV (w tym 116 mężczyzn, 14 kobiet i 1 dziecko w wieku 6 lat),
  • 12 zachorowań na AIDS,
  • 2 osoby zmarły.

KONKURS "SZKOŁA WOLNA OD UŻYWEK" IV EDYCJA

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił IV edycję ogólnopolskiego konkursu „Szkoła wolna od używek”. Konkurs realizowany jest w ramach utrzymania trwałości rezultatów Projektu KIK/68 pn. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

Czytaj więcej: KONKURS "SZKOŁA WOLNA OD UŻYWEK" IV EDYCJA

BEZPIECZNE FERIE 2020

Od poniedziałku tj. 27.01.2020 r. rozpoczynają się w naszym powiecie ferie zimowe. Głównym celem Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznych ferii. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej  https://wypoczynek.men.gov.pl znajduje się ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, dzięki której można uzyskać szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca wypoczynku.

Ulotka 1

Ulotka 2

PRELEKCJA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W STARKOWIE

Dnia 22 stycznia 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Starkowie przedstawiciel PSSE w Wolsztynie wraz z przedstawicielami KPP w Wolsztynie przeprowadzili prelekcję dotyczącą zagrożeń związanych z „nowymi narkotykami” w których udział wzięli uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Spotkania miały na celu zwiększyć świadomość młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy. Akcja była również nawiązaniem do kampanii społecznej, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Dla uczniów został przeprowadzony pokaz z użyciem narkogogli oraz walizki drug box.

POGADANKA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W OBRZE

Dnia 17 stycznia 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Obrze w  grupie dzieci przedszkolnych przedstawiciel PSSE w Wolsztynie przeprowadził pogadankę nt. higieny jamy ustnej oraz przeprowadził instruktaż prawidłowego mycia zębów. Spotkanie miało na celu zwiększyć wiedzę dzieci na temat próchnicy i chorób przyzębia. Na koniec każda grupa otrzymała upominki w postaci piłek, puzzli i skakanek ufundowane przez Urząd Miejski w Wolsztynie. Działania kierowane były do dzieci w wieku od 3 do 6 lat - łącznie 100 dzieci.

Więcej artykułów…

 

Mapa zagrożeń

×

 

Podziękowanie Ministra