Facebook

YouTube

ul. Drzymały 16, 64-200 Wolsztyn, tel. 68 384 20 23
Polish English French German Russian

logo niepodleglo

WRÓĆ BEZ HIV I INNYCH CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ... Z WAKACJI! 2020

Wróć bez HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową... z wakacji!!!

HIV jest to skrót, oznaczający ludzki wirus nabytego niedoboru odporności, który przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy płyny ustrojowe (krew, męskie nasienie, preejakulat, mleko kobiece), zawierające wirusa przedostaną się do organizmu drugiej osoby przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV:

- przez kontakty seksualne z osobą zakażoną,

- przez kontakt z krwią osoby zakażonej,

- podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25.544 osób, odnotowano 3.768 zachorowań na AIDS a 1.429 chorych zmarło. Mówi się, że faktycznie nosicieli może być dwa, trzy razy więcej.

W Wielkopolsce tylko od początku 2019 roku do 15 listopada zarejestrowano 131 nowych zakażeń wirusem HIV oraz 12 zachorowań na AIDS. Odnotowano również 2 zgony. Niestety dane epidemiologiczne wskazują, że liczba zakażeń cały czas rośnie, co ma związek, między innymi, z aktualnie trwającymi podróżami wakacyjnymi oraz z migracją zarobkową.

Zakażenia HIV, a ostatnio także inne zakażenia przenoszone drogą płciową pozostają jednym z najważniejszych, odradzających się problemów zdrowia publicznego. Badania wykazują, że 80% zakażeń w ostatniej dekadzie są to zakażenia przede wszystkim w wyniku kontaktów seksualnych.

Okres urlopowy sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Dobry wakacyjny nastrój sprawia, że często nawiązywane są nowe relacje - także te intymne, które mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje. Żeby uniknąć zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych droga płciową należy przede wszystkim:

- wykonuj tatuaże i przekłuwaj uszy tylko w specjalistycznych gabinetach,

- bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera,

- unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych - nowy partner może być zakażony HIV,

- unikaj narkotyków i „dopalaczy”,

- używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych,

- jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem,

- pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,

- jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV.

Obecnie w Polsce i innych krajach są dostępne dwie metody profilaktyki zakażenia wirusem HIV polegające na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, które mogą uchronić przed zakażeniem, zanim dojdzie do kontaktu z osobą zakażoną, lub już po nim.

- PEP – profilaktyka poekspozycyjna (zawodowa, wypadkowa) – stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celach terapeutycznych po sytuacji narażenia na zakażenie wirusem HIV; terapia do 72 h od ekspozycji (im wcześniej tym lepiej).

- PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka HIV polegająca na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych (w sposób ciągły lub doraźny) przez osoby zdrowe, ale objęte dużym ryzykiem zakażenia.

Należy pamiętać, że zarówno PEP, jak i PrEP działają tylko na wirusa HIV, a nie na inne choroby przenoszone drogą płciową.

Wakacje oraz czas powakacyjny to doskonały moment na zrobienie testu w kierunku HIV, tylko dzięki niemu możemy się dowiedzieć, czy jesteśmy zakażeni wirusem.

Test bezpłatnie i anonimowo można wykonać w punktach diagnostyczno-konsultacyjnych.

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU

PKD w Poznaniu


 ul. Mickiewicza 5/4 (punkt pobrań DIAGNOSTYKA)

60-834 Poznań

Godziny pracy Punktu:

    poniedziałek 16.00 – 20.00

    środa 16.00 – 20.00

    piątek 16.00 – 20.00

pobrania krwi odbywają się do godziny 19:30

Telefon informacyjny: 730 110 830  czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00

e-mail Punktu:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykaz wszystkich punktów wykonujących testy w kierunku HIV można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).

  • badania i testy HIV wykonywane są anonimowo i bezpłatnie,
  • osoba zainteresowana badaniem w pierwszej kolejności rozmawia z doradcą w PKD. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykowanych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia,
  • następnie kierowana jest do gabinetu pobrań, gdzie pielęgniarka pobiera krew do badania.

Wyniki odbierane są u doradcy osobiście po okazaniu numeru identyfikacyjnego.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, ze względu na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, Krajowe Centrum ds. AIDS wprowadza zalecenia dla Klientów PKD, które dostępne są na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/zaleceniapkd/

Szczegółowych informacji udziela Telefon Zaufania HIV/AIDS:

801 888 448* oraz 22 692 82 26**

*połączenie bezpłatne

**czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 21:00

WYZWANIE

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wolsztynie dziękuje za nominację Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w ramach akcji #gaszynchallenge.

Do wyzwania nominujemy:
1. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wolsztynie
2. Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie
3. Firmę Rab Jażyniec
Zasady wyzwania są proste. Nominowane osoby/instytucje/organizacje muszą wykonać 10 pompek lub 10 przysiadów. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto wybranego dziecka.


Nominowani mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować kolejne 3 osoby, instytucje bądź organizacje.

Zbiórka dla Wojtusia zakończyła się sukcesem dlatego zebrane pieniądze przekażemy na Sandrę Wolniak.
https://www.siepomaga.pl/sandra

 

ZOBACZ FILM

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO!

barszcz sosnowskiego1barszcz sosnowskiego2barszcz sosnowskiego3barszcz sosnowskiego4

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2020

Jak co roku, 31 maja, obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia. To wydarzenie ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na zdrowotne i inne zagrożenia związane z paleniem wyrobów tytoniowych oraz promowanie skutecznych rozwiązań mających na celu je ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować. Głównym celem tegorocznego Dnia bez Tytoniu jest ochrona młodzieży przed manipulacjami branży tytoniowej oraz zapobieganie używaniu tytoniu i nikotyny.

Czytaj więcej: ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH NA AIDS 2020

Jak co roku w trzecią niedzielę maja – w bieżącym roku 17 maja – obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS (Candlelight Memorial Day). Obchody tego Dnia zostały zapoczątkowane w 1983 r., w celu uczczenia pamięci osób zmarłych na AIDS, a także zwrócenia uwagi na potrzebę niesienia pomocy osobom zakażonym HIV oraz chorym na AIDS.

Czytaj więcej: ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH NA AIDS 2020

ZAGROŻENIE COVID-19 - INFORMACJA DLA ROLNIKÓW, PLANTATORÓW

ZAGROŻENIE COVID-19 - INFORMACJA DLA ROLNIKÓW, PLANTATORÓW (czytaj więcej)

KONKURS "PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE?" XX EDYCJA

Zapraszamy uczniów V klas szkół podstawowych województwa wielkopolskiego do udziału w XX edycji konkursu dotyczącego profilaktyki palenia tytoniu pt.:"Palić, nie palić - oto jest pytanie?". Konkurs został zorganizowany we współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

W 2020 roku zadaniem konkursowym jest napisanie apelu skierowanego do rówieśników na temat szkodliwości e-papierosów.

Regulamin konkursu

 

Mapa zagrożeń